Previous
Next

Microsoft Security Essentials ve 'Windows Defender encountered an error: 0x800106ba' hatası

by Cem Kefeli 17. Haziran 2010 13:51

Microsoft Security EssentialsGeçenlerde çok büyük bir merakla Microsoft'un antivirüs sektörüne de el atmasını sağlayan yeni ürünü Microsoft Security Essentials(MSE)'ı bilgisayarıma kurdum. MSE, Microsoft'un geliştirdiği ve tamamen ücretsiz olarak kullacılara sunduğu virüslere, casus yazılımlara ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlayan gerçek zamanlı bir koruma sunuyor. 32 ve 64 bitlik versiyonları bulunan yazılım tabiki yalnızca Windows ortamında çalışıyor. Bu ürün Microsoft'un güvenlik pazarındaki ilk ürünü değil. MS Vista ile birlikte gelen Windows Defender da spy yazılımlar için bir koruma sağlıyordu. Fakat antivirüs yazılımı değildi. MSE ise öncelikli hedefi güvenlik öğelerini bir çatı altında toplamak.

MSE oldukça hızlı bir şekilde bilgisayara kuruluyor ve tarama performansı da hiç beklemediğim kadar hızlı çıktı. Hem McAfee hem de Avast tarama hızı konusunda oldukça geri kaldılar MSE'ye göre. Microsoft Security Essentials - 0x800106ba Error Fakat bu kadar hızlı yapılan taramaların güvenilirliği ne kadar gerçekçi olur bilemiyorum.

Eğer Windows Defender'ı aktif olarak çalışan bir sisteme MSE kurulumu yaparsanız, MSE Windows Defender'ı pasif hale geçiriyor. Yani çalışmasını engelliyor. Eğer Window Defender'ı çalıştırmak isterseniz de şekildeki gibi bir hata (Windows Defender encountered an error: 0x800106ba. A problem caused this program's service to stop. To start the service, restart your computer or search Help and Support for how to start a service manually.) ile karşılaşmanız muhtemel. Tıpkı benim başıma geldiği gibi... Bu hata ile karşılaşınca kendi kendime yine bir Windows klasiği başıma geldi diye düşündüm fakat araştırabildiğim kadarıyla bu durum olağanüstü ve beklenmedik bir durum değil. Başında da söz ettiğim gibi MSE bir güvenlik paketi olarak spy yazılımlar için de bir koruma içeriyor. Yani aslında MSE içerisinde Windows Defender işini görecek bir sistem zaten var. Belki de spy detection için Windows defender'ı kullanıyordur zaten çok fazla araştıramadım. Dolayısı ile Windows defender'ın ayrıca çalışmasına gerek kalmıyor. Buraya kadar iyi güzel ama aldığınız 0x800106ba hatası hiç de açıkyayıcı değil. Dolayısı ile bağlantı kurmak güçleşebiliyor bu durumda. Bu hatayı almanızın sisteminizde sorun olup olmamasıyla ilgisi yok ve tabiki yapmanız gereken birşey de yok. Daha henüz kullanmaya başladığım bir sistem koruyucu zaman içerisinde gözlemlerimi bu yazıya ekleyeceğim.

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General