Previous
Next

Software design for H.264 video over IP networks

by Cem Kefeli 9. Ocak 2009 00:30

Video kodlama son senelerde oldukça popüler bir konu olarak birçok kişinin ilgisini çekmekte. Özellikle network üzerinden gerçekleştirilen streaming uygulamalarında daha da bir önem kazanıyor video kodlama. Çünkü band genişliği hala çok ciddi bir sorun. Ne kadar az veri, okadar iyi sistem.. Tabi ki görüntü kalitesinden çok da fazla ödün vermeden. İşte bu aşamada son zamanların popüler video kodlama algoritması H264 akıllara geliyor. H264 daha önce geliştirilmiş video kodeklere göre oldukça iyi performanslar sunuyor. Bu çalışmada internet üzerinden akan H264 video streami çözerek ekranda gösteren bir uygulama geliştirilmiştir. 

H264 Decoder

 

Yorumlar (2) -

onur
onur Turkey
21.08.2009 00:18:23 #

Merhaba Yapmış oldugunuz uygulamayı inceliyordum ancak teknik
olarak çok sınırlı bilgi vermişsiniz. Burada h264
formatındaki veriyi nasıl oynattığınızdan  bunların video stream
olarak aktarılırken kullandıgınız kaynaklardan bahsederseniz çok
memnun olurum.

Yanıtla

admin
admin
22.08.2009 02:25:24 #

Onur selam,
Yazılım orig ve term side olmak üzere iki farklı modülden oluşuyor. Orig tarafta, ki bunu server olarak düşünebilirsin, gömülü bir sistem üzerinde H264 kodlanan görüntü kendisine bağlanan term taraflara, ki bunlara da client diyebilirsin, network üzerinden gönderiliyor. Clientlar servera yani gömülü yapıya bağlanıp streaming yapma isteklerini belirtiyorlar ve sonrasında server onlara bu media akışını sağlıyor.

Term taraftaki GUI bir player işlevi yerine getiriyor. gelen veriyi decode edip görüntülüyor. Fakat bunlar detaylı ve oldukça zahmetli aslında. Burada bahsedebilmem de çok olası değil açıkçası.. Ayrıca bir döküman hazırlamak için çok fazla vaktim olmuyor.

Yorumun için çok teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar..

Yanıtla

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading

Hakkımda...

Cem KEFELİ

Electronics and
Telecommunication Eng.
devamı...


Son yapılan yorumlar...

Comment RSS

Yasal bir uyarı...

Disclaimer"Bu web sitesinde görmüş olduğunuz bilgilerin, dokümanların ve diğer materyallerin kullanılmasından doğabilecek hiç bir sorumluluktan site sahibi sorumlu tutulamaz. Web sitesi içerisinde yer alan yazılar, yorumlar, resimler ve diğer tüm içerikler yalnızca sahibinin görüşünü yansıtmakta olup içeriğin sahibi kişilerin çalıştığı kurumları bağlayıcı hiç bir nitelik taşımamaktadır. Yapılan tüm alıntılar mutlaka kaynak gösterilerek verilmeye çalışılmaktadır. Web sitesi içerisinde bulunan ilgili materyaller, ilgili yasal kurumlar tarafından uygun görülmemesi durumda kaldırılacaktır."
General